Słoneczka i chmurki

Witam Tęczowe Nutki!

Dziś dla Was zadanie matematyczne

1. Zabawa Za oknem deszcz i wiatr

Osoba dorosła trzyma kubeczek po jogurcie z kamyczkami (kapslami), dziecko - reklamówki. Osoba dorosła najpierw pokazuje dziecku, jak poruszać przedmiotami, aby wydawały dźwięk.

Na hasło Pada deszcz, osoba dorosła głośno potrząsa kubeczkiem w rytmie.

Na hasło Wieje wiatr - cicho szeleszczą reklamówki.

Po 3 powtórzeniach zmiana.

2. Chmury i słoneczko - ćwiczenia matematyczne.

Osoba dorosła przygotowuje dwie obręcze: niebieską i żółtą (można je owinąć bibulą) oraz sylwety - cztery chmurki i trzy słoneczka (w załączonych zdjęciach)

- Segregowanie elementów według rodzaju.

Do niebieskiej obręczy dziecko wkłada sylwety chmurek, a do żółtej - sylwety słoneczek.

(Wcześniej samo wyjaśnia, dlaczego chmurki będzie wkładać do niebieskiej obręczy, a słoneczka - do żółtej). Liczy sylwety w jednej i w drugiej obręczy. Umieszcza przy obręczach odpowiednią liczbą klocków.

- Porównywanie liczebności chmurek i słoneczek.

Dziecko pokazuje na palcach, ile jest chmurek, a potem, ile jest słoneczek. Wskazuje obręcz, w której jest więcej elementów. Określa, o ile więcej jest chmurek (o ile mniej słoneczek).

3.Dostrzeganie rytmu i kontynuowanie go.

Osoba dorosła ma przygotowane małe koła z rysunkami tęczy i z rysunkami chmurki. (Obrazki w załączonych zdjęciach)

Układa koła na podłodze i mówi: chmurka, tęcza, chmurka, tęcza, chmurka, tęcza. Potem układa dziecko mówiąc  jak osoba dorosła: chmurka, tęcza...

4. Oglądanie gałązek z baziami - wierzbowymi i leszczynowymi, dotykanie ich. Powtarzanie ich nazw.