''Ł JAK ŁOPATA"

Drogie "Smerfy " w dzisiejszym dniu zapoznamy się z litera ł - mała i wielką ,drukowana i pisaną.

Zadanie 1

Analiza i synteza słuchowa słowa łopata: dzielenie słowa łopata na sylaby,  na głoski.

− Co słyszycie na początku słowa łopata?- podawanie przykładów słów rozpoczynających się głoską ł (łodyga, łuk, …), mających ją w środku (półka, igła…) oraz na końcu (dół, stół…).

Analiza i synteza wzrokowa wyrazu łopata: piszemy dziecku wyraz łopata  – dziecko rysuje tyle okienek z ilu głosek składa się wyraz, następnie zamalowuje wcześnie narysowane okienka odpowiednim kolorem- samogłoski i spółgłoski,  ćwiczenia w pisaniu litery ł, Ł palcem w powietrzu, na dywanie, na blacie stolika

Ćwiczenia słuchu fonetycznego(głoskowanie),utrwalanie poznanych liter alfabetu (pisanych i drukowanych),

Zadanie 2

Praca plastyczna – wydzieranka– wyklej literki kawałeczkami kolorowego papieru – kolor do wyboru – wydzieranki i wyklejanki to świetny sposób na urozmaicenie ćwiczeń grafomotorycznych dziecka, rwanie papieru wzmacnia mięśnie dłoni, a wyklejanie określonych kształtów – koncentrację.

Zadanie 3

Wiersz

„Żabka i bocian”- zabawa logopedyczna; utrwalanie artykulacji głoski

Skacze żabka koło stawu, bocian wolno idzie

żabka skacze dla zabawy, czy ją bocian widzi?

Żabka  skacze wesolutka, pomyśl o bocianie

Choć są piękne jego piórka, zje cię na śniadanie

Żabka szybko: hop! do

wody bezpiecznie wskoczyła

Bocian niezadowolony, zjeść musi warzywa !

Przebieg zabawy: Dziecko powtarza za rodzicem kolejne wersy wierszyka. W przerwie między zwrotkami skacze i kumka jak żabka lub chodzi podnosząc wysoko nogi naśladując bociany.