"MASZERUJE WIOSNA''

Dziś więcej zabawy niż nauki !

A teraz się  troszkę poruszamy .

Domowe zabawy aktywizujące ciało dziecka to nie tylko odpowiedź na jego naturalną potrzebę ruchu. To także sposób na wzmacnianie więzi rodzinnych. Poniżej przedstawiamy propozycje zabaw i zachęcamy do wspólnego spędzania czasu.

• Zabawa „Ciepło, zimno”– rodzic chowa konkretny przedmiot, dziecko musi go znaleźć wyłącznie dzięki wskazówkom: ciepło, zimno.
  • Zabawy ze sznurkiem- potrzebny będzie sznurek długości minimum 1.5 m. Możecie sobie wyobrazić, że jest to most, wąż, cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, stwórzcie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele: np. spacer po sznurku uważając by z niego nie „spaść”, przeskakiwanie przez sznurek raz na jedną, raz na drugą stronę, przejście po sznurku „stópkami”, tyłem, bokiem.
  • Zabawy z piłką- rzucanie piłką do celu (wykorzystujemy wszystko, co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci), piłka i kolory ( rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory; na hasło „czarny” piłeczki nie wolno złapać; jeśli uczestnik jednak złapie, musi wykonać jakieś zadanie, np. dziesięć podskoków)

,, Marcowa pogoda” – rozwiązywanie zagadek na temat zjawisk atmosferycznych

1 Widzisz je we dnie,

nie widzisz w nocy.

Zimą grzeje słabo,

latem z całej mocy. (słońce)

2 Jaka to pierzynka biała

nie z pierza, ale z wody powstała?

Płynie po niebie,

znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,

Będzie z niej padał deszcz. (chmura)

3 Nie deszcz i nie grad,

pada z nieba, bieli świat.

Biały jest jak mąka,

albo drobna kasza

Gdy zaściele ziemię na sanki zaprasza. (śnieg)

4 Co to jest odgadnij!

Pada z chmury na dół.

Jest tylko na dworze.

Suchy być nie może! (deszcz)

5 Nie ma ust – a dmucha,

nie ma skrzydeł – a leci.
Czasem mrozi, czasem chucha.
Co to? Czy odgadną dzieci? ( Wiatr)

Zadania dla dzieci :

1 Rozwiązanie zagadek słownych czytanych przez rodzica.

2 Narysowanie zjawisk atmosferycznych , będących rozwiązaniem zagadek.

"Domowa ciastolina”- zabawa sensoryczna

Ciastolinowe ciastka mogą mieć różne kształty, wielkość i kolory, a w roli wafelków do lodów doskonale sprawdzą się papierowe papilotki (takie w których piecze się babeczki). Do zabawy przyda się też wałek, wykrawaczki do ciastek i występujące w roli posypek cekiny, brokat, ziarenka maku lub sezamu.

A oto przepis:
– 2 szklanki mąki przennej
– 1 szklanka drobnej soli
-2 łyżki oleju roślinnego
-2 płaskie łyżki proszku do pieczenia
-1,5 szklanki gorącej wody

• Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić dodając do niej barwniki spożywcze.

Życzę miłej zabawy. Pozdrawiam serdecznie:)

Zostańcie w domu !!!