Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem,  który kojarzy się nie tylko ze  Świętym Mikołajem, Świętami Bożego Narodzenia ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. Tradycja obchodów związana jest z naszym regionem. To w ZG Rudna Polkowice  pracują dziadkowie, tatusiowie, wujkowie naszych przedszkolaków. Z tej okazji 17 grudnia w Przedszkolu odbyło się spotkanie z górnikiem- Panem Krzysztofem Zielonka, tatusiem Kacperka z grupy „Jeżyki”.

Pan Krzysztof   ubrany był w galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił czarny pióropusz. Górnik postanowił opowiedzieć dzieciom jak to kiedyś pracowało się w kopalni i jak jest teraz. Dzieci poprzez obejrzenie filmu mogły zobaczyć maszyny i urządzenia, jakie obecnie znajdują się pod ziemią. Przedszkolaki poznały historię patronki górników Świętej Barbary i dowiedziały się, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu rudy miedzi i soli. Przekonały się, jak niebezpieczna i trudna jest praca wszystkich górników.

Panu Krzysztofowi dziękujemy za wizytę w naszym przedszkolu i życzymy dużo zdrowia i sił potrzebnych w tak trudnej i ciężkiej pracy.

Autor: Administrator