Pierwsza pomoc

"Gdyby komuś coś się stało, podejdź i zapytaj "Halo"

klęknij obok na kolanka, jak uczyła przedszkolanka

chwyć rączkami za ramiona i poczekaj czy zawoła.

Jeśli nic nie odpowiada, krzycz o pomoc-oto rada.

Zadzwoń szybko po doktora- NA DZIAŁANIA TWOJE PORA!..."

Dziś do przedszkola przyjechało pogotowie ratunkowe. W ramach programu "Bezpieczne Przedszkole", przedszkolaki przeszły szkolenie z pierwszej pomocy. Dowiedziały się, jak należy się zachować , kiedy jest się jedyną osobą, która może udzielić pierwszej pomocy. Po wysłuchaniu sanitariuszy oraz po  obejrzeniu animowanego filmu "Ratujemy i uczymy ratować", dzieci mogły ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach a także na kolegach i koleżankach, oraz... na swoich paniach. Przedszkolaki niezwykle angażowały się w swoje role. Na zakończenie szkolenia obejrzały z bliska karetkę pogotowia, zapoznały się ze sprzętem potrzebnym do ratowania życia. Od dziś takie terminy, jak "oddechy ratownicze, pozycja boczna ustalona, udrożnienie dróg oddechowych czy też uciskanie klatki piersiowej", nie są przedszkolakom obce.

"...Pochyl buzię do polika, słuchaj chwilę czy oddycha

patrz, czy się podnosi brzuszek,  poczuj ciepło koło uszek

Jeśli nadal nic nie czujesz, do uścisków przystępujesz

Proste rączki spleć ze sobą, pochyl się nad tą osobą

Połóż na serduszko ręce, i uciskaj rytm w piosence

Rób tak póki starczy sił, a ten człowiek będzie żył!"

Autor: Administrator