Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Wizyta górnika

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko z świętami, Mikołajem, ale także ze świętą Barbarą i obchodami górniczego święta. By przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedziałną pracę, odwiedził nas górnik, który rozpoczął spotkanie od omówienia swojego stroju oraz czapki, zwanej czako. Przedszkolaki dowiedziały się, że czako zaopatrzone jest z przodu w godło górnicze, na które składa się perlik (młot) i żelazko (krótki kilof). Narzędzia te służyły górnikom do pracy. Miotełka, którą dawniej górnik trzymał zatkniętą za taśmą kapelusza zmieniła się w pióropusz z kogucich piór. Dowiedzieliśmy się również, że kolory piór wskazują na sztygara  (biały), dyrektora (zielony), zwykłego górnika (czarny) oraz członka orkiestry górniczej (czerwony). Na zakończenie dzieci podziękowały panu górnikowi za ciekawe i pełne wrażeń spotkanie.

Autor: Edyta